XXI RAJD LEGIONOWYM SZLAKIEM - Oficjalna Strona Oddziału Świętokrzyskiego PTTK im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św Al. 3-ego Maja 5, tel. (41) 265-25-24

Menu główne:

Z ŻYCIA ODDZIAŁU > RAJDY
XXI RAJD LEGIONOWYM SZLAKIEM - REDUTA TARŁOWSKA 2022
21 maja 2022 r.
Wólka Tarłowska - Tarłów - Kozłówek - Brzozowa
Uczestniczyło 168 osób

Po dwóch latach pandemicznej przerwy, odbył się  XXI Rajd Legionowym Szlakiem – Reduta Tarłowska 2022. Rano 21 maja, pod pomnikiem w Wólce Tarłowskiej, z trzech autokarów, wysiedli  uczestnicy rajdu, aby oddać hołd Legionom Polskim i ich twórcy Józefowi Piłsudskiemu, walczącym w 1915 roku o Redutę Tarłowską. Po wysłuchaniu prelekcji  o przebiegu bitwy i zapaleniu zniczy, rozpoczęła się piesza trasa rajdu, która wiodła przez Tarłów, Kozłówek do Brzozowej. Ważnym punktem krajoznawczym na trasie, było zwiedzanie kościoła p.w. Świętej Trójcy w Tarłowie, okazałej, barkowej budowli z unikalną dekoracją stiukową, najciekawszą w kaplicy Pana Jezusa, z alegorycznymi scenami poświęconymi przemijaniu życia ludzkiego, zwanymi „Tańcem Śmierci”. Następnym punktem programu był cmentarz parafialny, gdzie na mogile poległych w walkach o Redutę Tarłowską legionistów zapalono znicze. Po odpoczynku, na skwerze nazwanym imieniem Anny Stanisławskiej, pierwszej polskiej poetki, trasa prowadziła początkowo leśną drogą, a dalej wśród pól i sadów do Brzozowej, gdzie na turystów czekało ognisko, przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Kalinki” i otwarte muzeum, dokumentujące życie i pracę dawnych mieszkańców wsi, po którym oprowadzały, w pięknych strojach ludowych, członkinie Koła. Przy ognisku pieczono kiełbaski i rozstrzygnięto konkurs krajoznawczy. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą, znali odpowiedź, skąd pochodził olbrzymi głaz, na którym umieszczono tablicę poświęconą bitwie w Wólce Tarłowskiej, czy nazwisko pierwszej poetki, żony Jana Zbigniewa Oleśnickiego i inne trudne pytania. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Każdy uczestnik otrzymał  okolicznościową plakietkę rajdową a drużyny materiały krajoznawcze i informacyjne. Pogoda, mimo złych prognoz, dopisała. Przewodnikami na rajdzie byli: Zofia Babska, Krzysztof Kucharski, Zbigniew Pawlik i Alicja Mężyk.
         Po wyczerpaniu programu, wszyscy zmęczeni, ale w dobrych nastrojach specjalnymi autokarami bezpiecznie wrócili do swoich domów.
         W rajdzie uczestniczyło 168 osób, najliczniejszą grupą byli uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ożarowie, były grupy ze szkół podstawowych nr 4, 5 i 10, Liceum Ogólnokształcącego Nr II w Ostrowcu Świętokrzyskim, dzieci z „Naszego Domu” i grupa „Wataha”, a także uczniowie z PSP w Okole, oraz grupa harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Tarłowie, którzy dołączyli do rajdu pod pomnikiem w Wólce Tarłowskiej. Tarłowscy harcerze nie znali piosenki o stokrotce, których całe kolonie ukwiecały trasę marszruty, oraz harcerzu - gapie, który wlazł w pokrzywy, a z ich okrzyków  bojowych, trudno było dociec: wyhodowali czy kupili, znaleźli czy zgubili, ukradli czy im skradziono, melona. Dlaczego melona…:)?