Feliks Bykowski - Oficjalna Strona Oddziału Świętokrzyskiego PTTK im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św Al. 3-ego Maja 5, tel. (41) 265-25-24

Idź do spisu treści

Menu główne:

BIOGRAMY > A - H
Feliks Byk vel Bykowski urodził się 13 maja 1883 roku w Nietulisku Dużym. Był synem Michała i Marianny z Pocheciów. W 1907r. zawarł związek małżeński z Ewą Karoliną Wiktorią z domu Mrozowską, siostrą Adama Mrozowskiego znanego działacza PTK i burmistrza miasta Ostrowca. Mieli dwoje dzieci Marię i Witolda.
W 1900 roku założył księgarnię i czytelnię, która miała siedzibę w Karolinowie przy Alei Ostrowieckiej 13, (obecnie Aleja 3 Maja). W 1911 r. jego nakładem wydano serię pocztówek z widokami Ostrowca autorstwa nieznanego fotografa. Po przedwczesnej śmierci Ewy i Feliksa Bykowskich w czasie epidemii tyfusu w roku 1919, wychowaniem dzieci /Maria – 9 lat, Witold – 7 lat/ zajęli się Marian Mrozowski /brat Ewy/ z żoną Zofią. Oni również w imieniu spadkobierców prowadzili księgarnię i czytelnię. Księgarnia była czynna nieprzerwanie do likwidacji w roku 1957 w wyniku działań administracyjnych.
W 1912 r. Feliks Bykowski został członkiem zarządu Ostrowieckiego Towarzystwa Wspomagania Biednych (założonego w 1908r.), które opiekowało się ochronkami dla dzieci. Powołanemu w kwietniu 1916 r. Ostrowieckiemu Towarzystwu Oświatowemu Feliks Bykowski przekazał przechowywany księgozbiór (2975 tomów) Ostrowieckiego Oddziału Uniwersytetu Ludowego Ziemi Radomskiej działającego w latach 1906-1908. 25 listopada 1916 r. wszedł w skład powołanej Rady Miasta Ostrowca z kurii II, skupiającej przedsiębiorców i właścicieli nieruchomości. W lutym 1918 r. został razem z Walerią Makarewicz i Ludwikiem Wrzosem, członkiem Dozoru Szkolnego utworzonego przez Radę Miejską Ostrowca.
Do Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego wstąpił z chwilą powstania Oddziału w Ostrowcu w 1913 roku. W tym też roku otrzymał pozwolenie od władz na posiadanie aparatu fotograficznego i wykonywanie zdjęć. Fotografował pierwsze wycieczki krajoznawcze organizowane przez Oddział w Ostrowcu. W czasie tych wycieczek członkowie Towarzystwa docierali konnymi wozami do Iłży, Bodzentyna, Opatowa, Świętego Krzyża. Zachowała się wykonana przez niego fotografia wycieczki do Nietuliska Fabrycznego z 1914r.
Zmarł dnia 6 marca 1919 roku w Ostrowcu. Spoczywa na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego