Skotniki Nad Pilicą - Oficjalna Strona Oddziału Świętokrzyskiego PTTK im. St. Jeżewskiego w Ostrowcu Św Al. 3-ego Maja 5, tel. (41) 265-25-24

Idź do spisu treści

Menu główne:

JUBILEUSZ 100-LECIA ODDZIAŁU
Skotniki nad Pilicą

Rok 2013 to rok obchodów 100-lecia powstania Oddziałów PTK - PTTK w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uroczyste obchody zaplanowano na 5 paź-dziernika. Niemniej jednak cały rok jest dobrą okazją do przypominania historii i postaci, które tę historię tworzyły.
Wyjazd przewodników, członków naszego koła, na Ogólnopolską Pielgrzymkę Przewodników na Jasną Górę był okazją do odwiedzenia Skotnik nad Pilicą, gdzie w latach 1926 - 1929 proboszczem był Ksiądz Profesor Władysław Chrzanowski. Tu, w zabytkowym, modrzewiowym kościele z XVI w. pełnił posługę kapłańską i na miejscowym cmentarzu, otoczonym sosnowym lasem, został pochowany.
Ksiądz Władysław Chrzanowski (1886 - 1933) doktor filozofii, był wykładowcą Seminarium Duchownego w Sandomierzu, posłem pierwszego Sejmu Ustawodawczego, pracownikiem konsulatu Polskiego w Nowym Jorku, oraz działaczem społecznym. Pracował jako wikariusz w parafiach Końskie, Ostrowiec, Sandomierz; jako proboszcz parafii w Fałkowie, Górze Puławskiej, Skotnikach i Janowcu nad Wisłą. Jest autorem publikacji "Prawda o wychodźstwie polskim w Stanach Zjednoczonych", "Rok jubileuszowy parafii i kościoła w Skotnikach 1528-1928" oraz "Przewodnika po Janowcu".
W czasie krótkiego pobytu w Ostrowcu w 1913 r., jako wikariusz kościoła p.w. św. Michała Archanioła, Ksiądz Władysław Chrzanowski zaangażował się w tworzenie Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Był jednym z założycieli ostrowieckiego oddziału i sekretarzem w pierwszym zarządzie.
W opinii współczesnych ks. dr Władysław Chrzanowski zapisał się jako człowiek o wielkich zdolnościach, bardzo dużym wyrobieniu społecznym i znakomitym przygotowaniu do pracy kapłańskiej. Na nagrobku Księdza Profesora wyryte są słowa, które stanowiły credo jego życia: "Modlitwą i pracą służyłem Ci Panie". 


     
Przewodnicy ostrowieccy wraz z ks. proboszczem Wiesławem Mazurem przy grobie ks. dr. W. Chranowskiego
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego